Čeprav mnogi menijo, da je hipnoza le nek čarovniški trik, pa temu še zdaleč ni tako. Vse pogosteje se uporablja tudi v terapevtske namene, a le, če jo izvaja usposobljen strokovnjak. Takšni obravnavi s pomočjo hipnoze pravimo hipnoterapija in je vse bolj priljubljen način odpravljanja številnih težav.
Različne oblike hipnoze so izvajale že starodavne civilizacije, v 15. in 16. stoletju pa so znanstveniki začeli še globlje razumevati človeško psihologijo. Zaradi psiholoških koristi se je hipnoza vse pogosteje uporabljala v terapevtske namene – vse do danes, ko je hipnoterapija na voljo skorajda povsod.
Kaj je hipnoterapija in od kod izvira?
Izraz hipnoza izvira iz grške besede hypnos in pomeni spanje. Vendar pa ljudje takšno stanje ne opisujejo kot spanje, ampak bolj kot sanjarjenje. Verjetno se je tudi vam že kdaj zgodilo, da se niste popolnoma zavedali poti od službe pa do doma. In hipnoterapija je doseganje takšnega hipnotičnega stanja s pomočjo hipnoze.
Seveda ni odveč poudariti, da je potrebno biti pri izbiri hipnoterapevta izredno previden. Ker je danes ogromno oblik hipnoze, se je potrebno prepričati, da se hipnoterapija izvaja izključno pod nadzorom strokovno usposobljenega hipnoterapevta. To je edini način, da je celoten postopek tudi varen.
Kako deluje hipnoterapija na vaše telo?
Hipnoterapevt pomaga pacientu vstopiti v neko posebno stanje, ki sproži globoko sprostitev. Pacient je vseskozi pod nadzorom in se lahko kadarkoli zbudi iz takšnega hipnotičnega stanja. Znanstveniki menijo, da se hipnoterapija spremeni bolnikovo stanje zavesti, in sicer tako, da se leva stran možganov izklopi in desna stran postane pozornejša.
Desna stran možganov je neanalitična in ker je podzavest nagonska in globlje zakoreninjena, je to tisti del možganov, ki se mora spremeniti, če želimo, da se spremeni vedenje ali fizično stanje osebe. Če vas je na primer strah letenja, je hipnoterapija odličen način, da se s trahom učinkovito spopadete in odpravite.