Sistemi za spreminjanje sončne energije za ogrevanje sanitarne vode in stavb so sončni kolektorji, ki so jih sprva uporabljali na vesoljskih postajah. Zaradi številnih dobrih lastnosti pa se vse bolj uporabljajo v namene ogrevanja sanitarnih vod in ogrevanje stavb zaradi visokih stroškov fosilnih goriv.

Taka investicija se hitro povrne in življenjska doba takega sistema traja od 20 do 25 let. Ti sistemi se bodo čedalje več uporabljali, saj je pričakovati, da bodo cene energentov čedalje višje in tudi iz ekološkega vidika, saj se z njihovo uporabo zmanjša izpust toplogrednih plinov v atmosfero. Pravilno so sončni kolektorji nameščeni na strehe pod kotom, da zajamejo čim več sončne toplote. Razlika med sončnim kolektorjem in sončno celico je ta, da sončni kolektorji izrabljajo sončno energijo v toploto, sončne celice pa za električno energijo. Zato je količina toplote odvisna od vremena. čez poletje in zimo nastaja ista količina toplote, če so sončni kolektorji obrnjeni pod pravilnim kotom in proti jugu. Na slabo delovanje vpliva samo megla. Tudi brat se je odločil, da bo na vikend namestil na streho sončne kolektorje. Ker na vikendu nima drugega ogrevalnega sistema razen kamina, mu bodo ti sončni kolektorji zelo dobro služili za toplo sanitarno vodo in delno ogrevanje vikenda. Poklical je že strokovnjake, ki mu bodo nameščali kolektorje na streho. Svetovali mu bodo tudi, katero vrsto kolektorjev naj izbere. Izbral je najbližjega ponudnika, vendar bo moral počakati polovico meseca, ker so zelo zasedeni. To mu govori, da se je pravilno odločil saj se dosti ljudi odloča za to možnost. Sicer pa je že videl podoben sistem pri prijatelju, ki ga je navdušil za to odločitev.

Kmalu je tudi on prišel na vrsto in v kratkem času so mu namestili sončne kolektorje. Sedaj se rad pohvali, kako ima nizke stroške na vikendu in da bi bilo dobro, da bi se tudi za doma odločil za takšno investicijo.

Nameščeni sončni kolektorji tudi na vikendu